Üye Ol üye ol   Üye Girişi üye girişi   Sipariş Takibi sipariş takibi
Rıza Alsaç


Erzincan Vilayetinin, Tercan kazasına bağlı Sarıkaya köyünde 03.02.1944 tarihinde doğmuşum. Babamın adı Musa Alsaç, annemin adı da Emine Alsaç'tır. İlkokulu Sarıkaya'da, ortaokulu Tercan'da okudum. Sonra İzmir'e gittim Namık Kemal Lisesi'nden mezun oldum. Galatasaray Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Fakültesi'nde okudum. O günkü şartlar içinde gelişen siyasi olaylardan dolayı tahsilime devam edemedim.      
     Marshall boya fabrikasında, Veizsal Döküm Sanayiinde laborant ve kalite kontrolörü olarak çalıştım. 1970 yılın Fransa'ya gittim, iki sene Paris'te Citroen fabrikasında çalıştım. 1972 yılının 6. ayında Almanya'ya geçtim. Bir sene Fransızların Mislin Lastik Fabrikasına bağlı Laurent firmasında çalıştım. Sonra Hamburg Saar Kasabasında Robert Bosch Firmasına girdim. Buradan emekli oldum. 
     Hayat arkadaşım, yani Esim Ayten Çelebi ile 1972 Şubat ayında evlendim, üç çocuğum var. En büyüğünün ismi İbrahim, kızımın ismi Eylem, küçük oğlumun ismi de Uğur. Beş torunumuz var. 
     Türkiye'de yerel bir dergi olan Halka Rehber ve Çağdaş Türkiye dergisinde, hem dini ve hem de siyasi içerikli dergide şiir ve yazılar yazdım. 
     1968 yılında İstanbul'da, kanaat önderi ve büyük düşünür Başköylü Efendi'yle tanıştım ve kısa bir dönem hizmetinde bulundum... Başköylü Hasan Efendi, dergide yazdığım yazı ve şiirleri okudu hiç de fena değil dedi. Bana da içerikli yaz ki, ebediyen kalabilsin. O güne kadar kendi ismim olan İmam Rıza ismiyle yazıyordum. Başköylü'nün anısına, bundan sonra yazı ve şiirlerimde Ebedi ismini kullandım. 
     Fransa'da Paris'te okuyan Türk öğrencilerin, çıkardığı dö la Munde dergisinde siyasi içerikli şiir ve yazılar yazdım Almanya'ya geçtikten sonra Saarbrucken Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin çıkardığı Geçim dergisinde yazdım. 1980 yılında Saarbrucken Alevi canlarla birlikte Alevi derneğini kurduk. Sonra Alevi Birlikleri Federasyonuna katıldık, Federasyonun çıkardığı Alevi dergisinin Saarlan bölgesi muhabirliğini yaptım. Zaman, Alevinin Sesi dergisinde, Mürşit, Dergah ve Devrimci Gençlik Dergisinde şiir ve yazılar yazdım...


Yazarın Kitapları


Yazarlar