Üye Ol üye ol   Üye Girişi üye girişi   Sipariş Takibi sipariş takibi
Turgay Delibalta
turgay-delibalta

Turgay Delibalta, 1961'de Ardahan'da doğdu. On yıllık öğretmenlik yaşamı boyunca bugünkü adı Eğitim-Sen ve Eğitim-İş olan Eğit-Der'in kuruluş çalışma¬larında yer aldı. DİSK/Genel-İş'te iki yıl bölge ve iş yeri temsilciliği yaptı. Öğretmenlikten uzaklaştırıldıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştı. Bu süre boyunca ASKİ Çalışanları Sandığı'nın kuruluşunda aktif görev aldı ve bir yıl kurucu başkan olarak görev yaptı. 1995 yılında iş akdi feshedildi ve bir süre tutuklu kaldı. 

Tüm yaşamı boyunca sanatla-edebiyatla kol kola yürümeyi ilke edinen Delibalta, Gaziantep'te Radyo Şirin Nar'ı kurdu, Ankara'da Yeni Ulus ve Şimdi İmece gazetelerini dört yıl yayımladı. Edebiyatçılar Derneği ve Bilim Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (BESAM) üyesi olan Delibalta, yerel ve ulusal gazetelerde haber ve yorum yaptı. Bu gazetelerin bazıları şunlar: İstanbul'da Süreç-Siyasal Birikim, Kuzey Anadolu gazetesi, Muğla'da Ortaca Postası, Muğla Gazetesi, Köyceğiz Gazetesi, Gaziantep'te Ekspres Gazetesi, Afyon'da Kocatepe Gazetesi, Kars-Iğdır'da yayımlanan tüm yerel gazeteler. Tüm bu çalışmalarının yanı sıra Ekin Sanat, Koridor, Kumru, Berfin, Güney gibi pek çok kültür sanat dergisinde öykü ve şiirleri yayımlandı. 

Delibalta'nın Eserleri:
 
Karaltında Yeşerttim (Şiir, Kendi Yayını, 1990) 

Adı Gülücük (Öykü, Etki Yayınlan, 1995)
 
Bu Aynanın Rengi Yok (1. Baskı İlke Yayınları, 1998; 2. Baskı Ekin Sanay Yayınları, 2004)
 
Parlament Mavisi Portakal Dilimleri (Öykü, 1. Baskı Kurgu Kültür Merkezi Yayınları, 2010; Favori Yayınları, 2014)Yazarın Kitapları

Yazarlar