Üye Ol üye ol   Üye Girişi üye girişi   Sipariş Takibi sipariş takibi
Belma Alper Uğurlu
belma-alper-ugurlu

Belma Alper Uğurlu, 1976'da Aydın'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Aydın'da yüksek öğrenimini Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümü'nde tamamladı. 2008 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Programlama ve Öğretim Bölümü tezli yüksek lisans programını tamamlayarak Bilim Uzmanı unvanını aldı.

Belma Alper Uğurlu, Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği, İLESAM (İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği), YAZ-AR-BİR (Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği) EKYAZ (Egeli Kadın Yazarlar Platformu) üyesi ve Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği'nin kurucu üyesidir ve 10 yıl derneğin başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Şiir ve yazılarından bazıları, yerel ve ulusal bir çok edebiyat dergisinde ve çeşitli internet sitelerinde yayımlandı. 1999 ile 2006 yılları arasında yerel basında köşe yazarlığı yaptı. Kimi gazete ve dergilerde yazılarına ve şiirlerine ilişkin yorumlar ve tanıtım yazıları yazıldı. Uğurlu; Gazete Hürsöz, Şairler Antolojosi'nde (2003), Egeli Şairler Antolojisinde (2005) ve XXI. Yüzyıl'ın Hayyamları (2007) ve Güneşi Öpmek İçin (2011) derlemelerinde yer aldı.

Üniversite yıllarında diksiyon, doğaçlama ve dramatizasyon dersleri alan Alper, uzun süre çeşitli amatör tiyatro topluluklarında oyunculuk yaptı. Aydın Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın kuruluş aşamasında bulundu. 

Uzun yıllar Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı.

Kendisine 2005'de Aydın İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü ve Kütüphane Müdürlüğü tarafından Aydın kültür yaşamına bulunduğu katkılardan dolayı Teşekkür Belgesi ve iki ayrı sivil toplum kuruluşu tarafından da Onur Belgesi verildi.

2004'de bir sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında Mansiyon Ödülü aldı. 

Belma Alper Uğurlu'nun iki şiir kitabı ve ayrıca yayıma hazırlamakta olduğu bir şiir, bir deneme dosyası ve mesleki bir çalışması bulunmaktadır.

Öğretmenliğe devam eden yazar evli ve bir kız annesidir.

Alper'in Eserleri:
• Bir Parça Anlaşılmak  (Aydın Yazarlar ve Şairler Yayınları 1996)
• Suçların Büyücüsü  (Aydın Yazarlar ve Şairler Yayınları 2003)
• Ben Ne Söylüyorum Ailem Ne Anlıyor  (Favori Yayınları 2012)
• Köz Yangını (Favori Yayınları Nisan 2013)

https://www.facebook.com/belma.alperugurlu?fref=ts
Yazarın Kitapları
Köz Yangını
Belma Alper Uğurlu
3.50 TL


Yazarlar