Üye Ol üye ol   Üye Girişi üye girişi   Sipariş Takibi sipariş takibi
Misbah Hicri


Misbah Hicri; 1952 yılında ayı ve günü belli olmasa da söylenenlere göre bahar mevsimi başlarında Urfa'nın bir köyünde, kerpiç bir evde açar dünyaya gözlerini. Yaşama, eski adıyla Kerpiç, şimdiki adıyla Onikiler diye bilinen mahallede, taş yapılı bir evde sarılır. 
İlk, orta ve lise öğrenimini Urfa'da tamamlar. Bugün kapatılmış olan Ankara'daki Tic. Turizm Yük. Öğretmen Okulu'nu siyasi nedenlerden dolayı yarıda bırakmak zorunda kalır. Urfa'ya dönüp Urfa Eğitim Enstitüsü'nü bitirerek sevdiği öğretmenliğe adım atar. Okul okurken, çeşitli kamu kuruluşlarında çalışarak hayatını kazanır. 
Öğretmenliğe ilk görev yeri olan Mardin'in Savur ilçesi Cizri köyüne ataması yapılır, ancak köyü görmeden Urfa Düzenli köyüne tayin edilir. Ardından öğretmenliğini, sitayişle andığı, kısa pantolon ve siyah önlüklü günlerinin geçtiği Yavuz Selim İlkokulu'nda sürdürür. Uzun yıllarının geçtiği Şerif Özden İlköğretim Okulu'na ve öğrencilerine büyük emek verir. 1999 yılı Ağustos'unda emekli olur. 
İlk yazısı Ulusal anlamda “Yeni Ortam” gazetesinde yayınlanır. Daha sonra yerel ve bölgesel Hizmet, Halkınsesi, Fırat'ın Sesi, Yurt gibi yerel ve bölgesel gazetelerde yazıları yer bulur. Ulusal anlamda yayınlanan Başkent, Berfin Bahar, Güney, Harran, Mürekkep, Şiiri Özlüyorum, Aykırı Sanat, Nisan Yağmuru, Karayazı, Eyvan, gibi çeşitli edebiyat dergilerinde şiir ve yazıları yayınlanır. Üç yıl ulusal basına muhabirlik yapar. Başkanlığını yaptığı şair ve yazarlar platformunu hâlâ sürdürmektedir. Gelawej.com, Ruhanews Gaphaberleri, Urfadabugün sitelerinde yazıları hâlen yayınlanmaktadır. Nubihar dergisinde Kürtçe yazılar yazmayı sürdürmektedir. Ayrıca yerel televizyon ve radyolarda edebi ve kültürel programlar yaptı. Halen Gapgündemi gazetesinde "Söz Sırası" köşesinde yazmaya devam etmektedir.


Yazarın Kitapları
İdama Yürüyen Adam
Misbah Hicri
12.00 TL
Bedeli Ödenmiş Sözler
Misbah Hicri
8.00 TL


Yazarlar