Üye Ol üye ol   Üye Girişi üye girişi   Sipariş Takibi sipariş takibi
Mustafa Söylemez
mustafa-soylemez

Mustafa Söylemez, 1950 yılında Hatay'ın Dörtyol İlçesi Karekese Köyü'nde doğdu. Köy Enstitüsü mezunu ve  sağlık memuru olan babası Ali Söylemez'in görevi nedeniyle ilkokulu Adana Baklalı Köyü'nde, ortaokulu Saimbeyli'de, liseyi ise Ceyhan'da bitirdi.

İstanbul Hukuk Fakültesi'ni kazanmasına rağmen maddi güçlükler nedeniyle Gazi Eğitim Enstitüsü resim bölümünü yatılı olarak okumak zorunda kaldı ve 1973 yılında Yozgat-Çayıralan Lisesi'nde öğretmenlik görevine başladı. Oradan bir yıl sonra Yozgat Merkez Lisesi'ne tayin edildi. Burada vali ile yaşadığı bir tartışma üzerine, önce Hatay-Dörtyol Lisesi'ne oradan da  Antakya Lisesine sürüldü. Burada müdürle kavga ettiği için Diyarbakır Lisesi'ne sürüldü; ancak Danıştay kararı ile 1977 yılında Dörtyol Lisesi'ne geri döndü. 1979 yılında uğradığı bir iftira sonucu cezaevine düştü ve 20 yıl ceza aldı. Sekiz yıl farklı cezaevlerinde kaldıktan sonra, 1988'de Malatya Cezaevi'nden şartlı tahliye oldu. 

Üç yıl Osmaniye'de sebzecilik, iki yıl da çobanlık yaptı. 1995'ten sonra Payas çöplüğünü kiralayıp üç yıl atık topladı. 2000 yılında ise at arabası alıp, 7 yıl araba ile Dörtyol, Payas, Erzin çevresinde çöp bidonlarından atık topladı. İki kez at arabası elinden alınıp parçalandı.
        
Söylemez'in Eserleri:

• Öyküsüdür Umudun (Şiir/1978)
• Taşköprü Güzeli(Doğuş Yayınları Şiir/2010)
• Kızılcık Kirazı(Doğuş Yayınları Şiir/2011)
• Çardak Mendili (Doğuş Yayınları Şiir/2011)
• Yafa Çiçeği(Favori Yayınları Öykü/2012)


Yazarın Kitapları
Yafa Çiçeği
Mustafa Söylemez
7.50 TL


Yazarlar