Üye Ol üye ol   Üye Girişi üye girişi   Sipariş Takibi sipariş takibi
Nail Karaçam (Panço) - Şaban İba
Nail Karaçam (Panço)
Kategori

Editör
Fatma Türksoy

Kapak Tasarımı
Şafak Güven

Baskı Tarihi
Eylül / 2022

Boyut / Kağıt
13,5 x 19,5 / 70 gr. enso

Sayfa Sayısı
200 Sayfa

ISBN
978-625-7420-56-3

Piyasa Fiyatı
60.00 TL (KDV Dahil)

İndirimli Fiyatı
55.00 TL (KDV Dahil)


sepete ekle


Dev-Genç militanlarından Nail Karaçam (Panço), Mehmet Demir ve Recep Sakın'a Fen Fakültesi'nin önündeki otobüs durağında 25 Aralık 1970'de faşistler tarafından pusu kuruldu. Antifaşist mücadelenin en önündeki militanlardan olan ve faşistler tarafından tanınan bu arkadaşlarımız özel olarak hedef seçilmişlerdi. Faşistlerin amacı, bu üç devrimciyi öldürerek diğer devrimcilere gözdağı vermekti. 
     Üç arkadaşımız okuldan çıkıp otobüs durağına geldiklerinde 5 kişiden oluşan faşist grup ilk ateşi Mehmet'e ve Recep'e açıyor; ikisi de yaralanıp yere düşüyor. Bu sırada kendisine saldırmaya çalışan faşisti tanıyan Nail, üzerine yürüyüp boğazını sıkarken, adam elindeki tabancayla Nail'in sol koltuk altından göğsüne doğru ateş ediyor. Otopsi raporuna göre, “Sol koltuk altından iki kaburga arasından giren kurşun boğazının içinden geçerken soluk borusunu parçalıyor ve Nail boğularak ölüyor.” 
     Silah seslerini duyan Fen Fakültesi bahçesindeki Dev-Gençliler olay yerine geldiklerinde Nail'in yerde hareketsiz yattığını, Mehmet Demir ile Recep Sakın'ın yaralandığını görerek müdahale etmek istiyorlar, ama faşistler çoktan olay yerinden uzaklaşmış ve işgalleri altında bulunun AİTİA'ya kaçmışlardı. 
     Bu saldırının zamanlaması politik ortama uygun bir şekilde seçilmiş ve tüm detayları önceden planlanarak profesyonelce gerçekleştirilmişti. O günlerde CHP'nin gençlik örgütü olan Sosyal Demokrat Dernekleri Federasyonu (SDDF)'nun başlattığı “Silahı bırak” kampanyası sürüyordu. 
     Ülkü Ocakları Genel Başkanı bu kampanyayı desteklediklerini açıklamış ve silah kullananların Dev-Genç'liler olduğunu iddia ederek devrimcileri hedef göstermişti. Bu açıklamadan iki gün sonra faşistler önce İlker Mansuroğlu'nu, ardından da Nail'i öldürdüler.


Bu kitabı alanların ilgilendikleri diğer kitaplar
Kötü 2. Basım
Ayla İzgi
15.00 TL
Bir Nefes ve Gökyüzü
İrem Özaslan
8.00 TL
Sevgiliye Mektuplar
Muhittin Çoban
6.00 TL
Geç Kaldım Aşkım
Beyhan Ünal
20.00 TL
Kar Eriyince
Gürkan Devecigil
6.00 TL
İnsanlığın Onur Direnişi
Hamit Baldemir
45.00 TL
Kırk Fil Yedi Can
Rengin Hazal
6.00 TL


Yazarlar