Üye Ol üye ol   Üye Girişi üye girişi   Sipariş Takibi sipariş takibi
Sait Nadir Güven


1931 yılı Eylül'ünde Kayseri'de Erciyes eteklerinde rahmetli babam Ragıp Güven'in yarattığı cennet misali bağ, bahçede doğdum. 
     İlkokulu İstanbul ve Kayseri'de, ortaokulu yine Kayseri'de tamamladıktan sonra, 1948 yılında Kuleli Askeri Lisesi'ne girdim ve 1954 yılında Kara Harp Okulu'ndan Topçu Asteğmeni olarak mezun oldum. 
     Harp Okulu ve Topçu Okulundaki temel eğitimlerinden sonra, sırası ile Malatya, Antakya-Bedirge, İzmit, Malatya, Sarıkamış, Malazgirt, Kırklareli bölgelerinde kıta hizmetleri, yeni birlik teşkili ve uzak mesafeli kıta intikalleri görevle-rinde bulundum. Bu arada1959-1960 yılları arasında İstanbul Alman Lisesi'nde Almanca öğrenimi gördüm. 
     1964-1966'da Harp Okulu Öğrenci Bölük Komutanlığı, 1966-1969 da Harp Akademilerinde kurmay eğitimi, Kara Kuvvetleri Karargâhında kurmay stajından sonra, Adapazarı Tümen Karargâhında, Kıbrıs Türk Alayında, Kara Harp Okulu 3ncü Öğrenci Tabur Komutanlığında, Mardin Jandarma Tugayında Karargâh Subaylığı ve Komutanlık görevlerinde bulundum. Bu ara Silahlı Kuvvetler Akademisini okudum. 
     1975-1977 yıllarında Viyana Askeri Ataşeliği uhdemde olmak üzere Belgrad Askeri Ataşeliği yaptım. 1977-1981 senelerinde KKK. Harekât Şube Müdürlüğü, Kıbrıs da Alay Komutanlığı, Genelkurmay Plan ve Program Şube Müdürlüğü görevlerini müteakip; 
     1981 yılında Tuğgeneralliğe terfiim ile M.S. B. ASAL Daire Başkanlığı, Amasya Tugay Komutanlığı ve Sıkıyönetim Komutan Yardımcılığı görevlerini tamamlayarak 1985 yılında Emekli oldum. 
     Sanat Tarihçisi Oya Hanım'la evli olup, Ragıp Tolga isimli bir oğlum bulunmaktadır.


Yazarın Kitapları


Yazarlar